Вести

  • |

Нетпрес, 18.02.2010


Авионот од типот на Ербас 300 принудно слетал во Сиднеј


Авион на австриската компанија “Кантас” со околу 200 патници и членови на екипажот, утрово принудно слетал на меѓународен аеродром во Сиднеј, бидејќи веднаш по полетувањето било утврдено дека не може да ги вовлече тркалата.

Авионот од типот на Ербас 300 на летот за Шангај, кружел повеќе од два часа над Сиднеј, со цел да го потроши горивото, пред успешно да биде приземјен, пренесува агенцијата АП, повикувајќи се на аеродромски извори.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika