Вести

  • |

Нетпрес, 22.03.2010


Се урнал авион во Москва, седум повредени


Авионот “Тупољев Ту- 204“ се урнал рано утрово во близина на Москва, а повредени биле седум лица од осумчленовиот екипаж. Повредените биле префрлени во една болница во главниот град на Русија. Авионот полетал од египетското одморалиште Хургада, а требало да слета на московскиот аеродром “Домодедово“. Авионот го извел слетувањето под лоши услови, со смалена видливост, а од радарот исчезнал на околу еден километар од пистата. Спасувачките служби реагирале брзо, па го пронашле оштетениот авион во шумата близу аеродромот и го евакуирале екипажот. Причината за несреќата за сега не е познат, а руските медиуми наведуваат дека веќе била формирана комисија што ќе го истражува овој настан.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika