Вести

  • |

Нетпрес, 02.03.2010


Јужна Кореја: Три воени пилоти загинале во судир на авиони


Три воени пилоти што управувале два воени авиони утрово во текот на рутински лет удриле во планината Пјонгчанг, каде што загинале, соопштуваат од јужнокорејската војска. Авионоте од типот Ф-5 удриле во планината Пјонгчанг, околу 180 километри источно од Сеул, набрзо по летот од блиската воздухопловна база, пренесува АП. Спасувачките групи подоцна пронашле делови од униформи и обувки на пилотите на местото на несреќата. За сега не се знае причината за несреќата. Новинската агенција Јонхап соопштува дека за време на несреќата паѓал снег и дувал јак ветер, но и дека планината била обвиена со густа магла. Во извештајот на агенцијата додале дека денес на планината Пјонгчанг имало повеќе групи на планинари, но нема податоци дали некој од нив настрадал.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika