Вести

  • |

Нетпрес, 15.04.2010


Авион Ербас А330 принудно слетал во Хонг Конг, осум повредени


Авион Ербас А330 на авиокомпанијата Катаи Пацифик од Хонг Конг кој полетувал од Сурабај во Индонезија, синоќа принудно слетал во Хонг Конг поради дефект на моторот, а околу 300 патници и 14 членови на екипажот биле евакуирани, пренесуваат светските медиуми. Осум лица се повредени и префрлени во болница, изјавил Тони Тајлер, генералниот директор на компанијата. Тој додал дека биле можни проблеми со моторот при самото слетување, но истакнал дека истрагата е во тек. Од управната цивилна авијација било соопштено дека избувнал мал пожар на едниот мотор по слетувањето, но дека пожарникарите успеале да го изгаснат.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika