Вести

  • |

Алфа ТВ, 12.04.2010


Бугарскиот претседател го приземји својот Тупољев-154


Бугарскиот претседател Георги Прванов одлучи повеќе да не лета со авионите Тупољев-154, со кој загина полскиот претседател Лех Качински, објавија денеска од бугарското Министерство за транспорт.„Летовите на претседателскиот авион се откажани се додека официјално не биде соопштена причината за несреќата на авионот на полскиот претседател Качински“, изјави Атанас Костов, директор на истрагата за патнички несреќи.Руските служби по преслушувањето на црните кутии од полскиот авион, ја исклучија можноста дека станува збор за техничка грешка.Костов, објави дека Бугарија, ќе го продава својот Тупољев-154.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika