Вести

  • |

Дневник, 16.04.2010


Затворен авиосообраќајот во Полска, откажани летови од Јапонија и Австралија


Поради облаците од вулканска пепел денеска од 10 часот по локално време ќе биде затворен и целиот воздушен простор над Полска, соопшти портпаролот на полската авиокомпанија „ЛОТ“ Јацек Балцер.

Тој додаде дека сите летови се откажани до 18 часот. Во меѓувреме, метеоролозите се воздржуваат од подолгорочни прогнози, објаснувајќи дека состојбата се менува секој час.

Поради проблемите кои ги создаде вулканската активност, австралиските авиолинии „Кантас“ ги откажаа летовите до големите меѓународни аеродроми во Лондон и Франкфурт.Летовите до Европа ги откажаа и двете јапонски авиокомпании „Џал“ и „Ол Нипон ервејз“.Франкфуртскиот аеродром, кој е најголем во Германија и трет по големина во Европа, ќе биде затворен од осум часот по локално време.

Од синќа се затворени аеродромите во Берлин, Хамбург, Хановер и Бремен. Засега нема опасност за аеродромот во Минхен.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika