Вести

  • |

Нетпрес, 18.04.2010


Полска го отвори своето воздушно пространство за летови над 6.000 метри


Полските власти денеска објавија дека го отвораат воздушното пространство над Полска, но само за летови над нејзина територија на височина од над 6.000 метри.- Облакот од вулканска пепел се спушти пониско, што значи дека небото над него станува почисто.

Затоа решивме од четири часот по Гринич (шест часот по средноевропско време) да го отвориме водушниот простор за авиони што летаат на височина од над 6.000 метри, соопшти претставник на полската Национална агенција за водухопловство.

За да се овзоможи доаѓање на странските делагации на погребот на претседателот Лах Качински, полските влсти го отвоија и аеродормот во Краков, на кој веќе пристигна рускиот претседател Дмитириј Медведев, а се очекува и доаѓањето на шефот на украинската држава Виктор Јанукович.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika