Вести

  • |

Алфа ТВ, 21.05.2010


Авганистан: Пронајдени тела и делови од паднатиот авион


Тела на патници и делови на авион нашле спасувачките екипи во планинска област во близина на Кабул. Леталото падна на 17 мај во Авганистан изјавил за АФП министерот за сообраќај Мохамадул Баташ. Авганистанскиот министер кој бил на лице место рекол дека имало снег и многу силен ветар, што ја отежнувало спасувачката акција. Авионот “Антонов 24“ на приватна авганистанска авиокомпанија “Памир ервејс“ со 43 патници и членови на екипажот се урна во понеделникот во планинската област Саланг. Летот бил на линија Кундуз до кабул, а според првичните информации причина за падот биле лошите временски услови.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika