Вести

  • |

МИА, 03.06.2010


Во Србија се урна воен авион


Белград, 3 јуни 2010 (МИА) - Авионот „орел“ на српското военото воздухопловство се урна денеска околу 12:20 часот се урна во близина на Крагуевац и тој е четвртиот авион на српската војска, кој се урна изминатите три години.

Авионот „Миг-29“ се урна на 7 јули минатата година на батајничкиот аеродром, при што загинаа две лица. Авионот „субергалеб Г-4“ се урна во 2008 година на аеродромот во Батајница, при што загина еден пилот.

Во местото Барнада кај Зрењанин, на околу 50 километри североисточно од Белград, на 21 мај 2008 се урна воен авион од типот „орел“. ац/15:22

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika