Вести

  • |

МИА, 09.06.2010


Турски авиони надлетале над грчка фрегата во Егејското Море


Атина, 9 јуни (МИА) – Два ловци на турското Воено воздухопловство од типот Ф-4 надлетаа над грчка фрегата на „опасна височина“, со што ги нарушија меѓународните норми и ја загрозија безбедноста, соопшти синоќа Генералштабот на националната одбрана на Грција.

Во соопштението се нагласува дека туските ловци ја надлетале грчката фрега на височина од 150 метри, во момент кога бродот се наоѓал на 14 наутички милји јужно од егејскиот остров Хиос.

Според грчкиот Генералштаб, во исто време, седум турски ловци навлегле во воздушната зона околу Атина, непридржувајќи се кон најавените планови за летање, при што биле пресретнати од авиони на грчкото Воено воздухопловство. сп/8:09

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika