Вести

  • |

Нетпрес, 06.07.2010


Во авионска несреќа во Романија, 12 загинати


Воен авион “Антонов ан-2“ се сруши вчера околу 17.40 часот набргу по полетувањето од аеродромот во Тузла во југоисточна Романија. Во авионската несреќа загинаа 12 луѓе, а двајца се повредени јавува романската новинска агенција Аѓарпрес.

Авионот што и’ припаѓал на Школата за воздухполовство за кадети во Бобок во моментот кога се срушил бил во мисија на обука на војници на скокови со падобран, припадници на морнаричките сили. Романскиот министер за одбрана Габриел Опреа именува комисија за утврдување на причините за падот на авионот.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika