Вести

  • |

Алфа ТВ, 11.07.2010


Во Бразил авион принудно слета поради закана од бомба


Бразилските власти соопштија дека авионот на „Ер Франс“ принудно слетал откако било дојавено дека во него се наоѓа бомба.

Претставник на аеродромот во Ресифе соопшти дека сите патници се евакуирани и безбедни. Авионот полета од Рио де Жанеиро за Париз, а по заканата со бомба, доцна синоќа, принудно слета во Ресифе, град во североисточниот дел на Бразил.

Властите го прегледуваат авионот во потрага по бомбата.Авионот беше на истиот правец како и авионот, исто на „Ер Франс’ кој се урна минатиот јуни, кога загинаа сите 228 луѓе во него. Причината за таа несреќа не е конечно утврдена, а бразилските власти во неколку наврати ја отфрлија можноста дека е намерно урнат.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika