Вести

  • |

Алфа ТВ, 15.07.2010


Во Кина авион принудно слета поради закана од бомба


Кинески патнички авион принудно слета поради закана од бомба, но се утврди дека тревогата била лажна, известија денеска кинеските државни медиуми.Авионот кој полета од Урумчија, главен град на западната провинција Синџјанг, за Гуангџу на јужниот дел од земјата, слета доцна синоќа во градот Ланџу после анонимната телефонска порака дека во леталото е подметната бомба.

Од авионот евакуирани се сите 111 патници и членови на екипажот, леталото е пребарано, но не е пронајдена никаква експлозина направа. Истрагата е во тек.Синџјанг со децении е упориште на етиничка напнатност која повремено ескалира во немири.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika