Вести

  • |

МИА , 27.08.2010


Судир на грчки воени авиони, еден мртов


Пилот на грчки борбен авион загинал при судир на две летала Ф-16 за време на воена вежба. Пилотот и копилотот од другиот авион се здобиле со повреди. Едниот од нив се наоѓал во тешката состојба. Несреќата се случила на југот на Крета. Како што пренесуваат агенциите повредените успеале да искочат од авионот, не е познато зашто пилотот на другиот Ф-16 не го сторил тоа. Војската на Грција информирала дека телото на загинатиот пилот е пронајдено во морето, речиси два часа по несреќата.

  • CAA
  • |
  • Dame Gruev 1, 1000 Skopje
  • |
  • Phone + 389 2 3114 046
  • |
  • Fax + 389 23 115 708

developed by artistika